Problem z poprawą stanu zdrowia mimo uczęszczania na psychoterapię

Dzień dobry, Od początku tego roku uczęszczam na psychoterapię. Mimo systematycznych wizyt, nadal nie czuję się w pełni zdrowa,codziennie zmuszam sie do normalnego funkcjonowania i wstawania z łóżka, miewam gorsze i trochę lepsze dni. Po kilkunastu sesjach i poznaniu mnie psycholog zdiagnozowała u mnie zaburzenia depresyjne i zasugerowała leczenie farmakologiczne. I tutaj moje pytanie. Czy przy leczeniu depresji branie leków jest koniecznością? Czy sama terapia nie jest w stanie pomóc? Boję się leków, obawiam się skutków ubocznych i tego,że mogę się od nich uzależnić albo,że nie będę mogła funkcjonować już później bez nich. Jestem pełna obaw. Proszę o odpowiedź.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
psychoterapia to złożony i wieloetapowy proces. Czasami trwa kilka miesięcy, a czasem kilka lat. Jest to uzależnione od rodzaju trudności, zaawansowania zaburzenia oraz stanu psychicznego pacjenta. Wspomniała Pani, że uczęszcza na terapię od początku roku, czyli od 4 miesięcy. To bardzo krótki okres i zmiany po takim czasie mogą nie być jeszcze widoczne. Depresja jest zaburzeniem, którego leczenie wymaga czasu. Jeśli chodzi o stosowanie farmakoterapii, to jest ona zalecana przez psychiatrów, jako element uzupełniający proces terapeutyczny. Wprowadzenie leków przeciwdepresyjnych jest uzależnione od stanu pacjenta. Celem farmakoterapii jest ustąpienie objawów depresyjnych i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednio dobrane leki nie mają działania uzależniającego, czy powodującego uboczne działania. Zalecam wizytę lekarza specjalisty, psychiatry, który postawi diagnozę i zdecyduje, czy wskazana jest farmakoterapia. Nie należy przyjmować samodzielnie żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa