Problem z powstrzymywaniem się od jedzenia

Witam Serdecznie. Od wielu lat moim problemem jest to, że nie potrafię powstrzymać się od objadania się, niestety ostatnio bardzo się to nasiliło. Coraz częsciej nachodzą mnie myśli, by sprowokować wymioty i jeść dalej. Nie potrafię sobie z tym poradzić i czuję, że to mnie bardzo przytłacza. Mimo że mam niską samoocenę (choc nie powinnam) i bardzo chcę dbać o zdrowie nie potrafię opanować tego uzależnienia. Do jakiego lekarza mogłabym się zgłosić i czy to mi w czymś pomoże?

Witam serdecznie. Problem, który Pani opisuje jest nierzadkim problemem u osób w Pani wieku. Ogólnie można go zdiagnozować jako zaburzenia odżywiania się. Mówiąc bardziej szczegółowo chodzi o to, że jedzenie w Pani przypadku pełni dodatkową- emocjonalną rolę (a nie czysto fizjologiczną, że jest nam potrzebne, by żyć). Prawdopodobnie w ten sposób (objadając się) radzi Pani sobie z nadmiernym napięciem, odreagowuje Pani trudne emocje, których na co dzień doświadcza. Najlepszą formą leczenia tego rodzaju zaburzeń jest psychoterapia. Jeżeli wizyta u lekarza psychiatry będzie w ogóle potrzebna to wybrany psycholog na pewno ją Pani zaleci. Na razie proszę poszukać dobrego (co najmniej ukończone 4 letnie szkolenie z psychoterapii) psychologa - psychoterapeutę. Mamy wiele metod psychoterapii, ja polecam szczególnie psychoterapię psychodynamiczną lub analityczną. Może Pani poszukać kontaktu prywatnego lub z refundacją NFZ (gdzie kolejka będzie dłuższa). Podejmując leczenie będzie miała Pani okazję pozać przyczyny swoich zaburzeń oraz nauczy się Pani bardziej adekwatnie radzić sobie z emocjami, co z kolei zminiejszy objaw (jakim jest objadanie się). Fakt, że Pani napisała można rozumieć, jako chęć wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie, co jest niezbędne przy podejmowaniou pracy terapeutycznej. Zachęcam do pracy i życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz

Witam. Opisuje Pani objawy, które można ulokować w spektrum zaburzeń odżywiania. Odpowiednimi specjalistami będą więc lekarz psychiatra i psychoterapeuta. Dobrze prowadzone leczenie często przynosi skutek, ale wiele zależy od Pani zaangażowania. Pozdrawiam