Problem z przełykaniem na randce albo w pracy

witam mam pytanie odnośnie mojej trudności jeśli chodzi o spożywanie posiłków ponieważ jeśli jestem w miejscu typu restauracji lub w zakładzie pracy gdzie jest dużo ludzi lub na randce gdzie poznaje właśnie nową osobę. W takich przypadkach nie mogę wg. przełknąć jedzenia oraz gdy piję alkohol z nowymi osobami to wg. mi ten alkohol nie podchodzi nieważne jaki by on nie był.

Dzień dobry. Pana trudność z jedzeniem czy piciem alkoholu to somatyczny objaw lęku. Pan się po prostu czegoś boi w sytuacjach społecznych. Generalnie ludzie boją się różnych rzeczy - najczęściej negatywnej oceny ze strony innych, odrzucenia, tego, że nie spełnią czyichś oczekiwań itd. - wówczas trzeba się zastanowić co ja sam o sobie myślę, jakie mam przekonania na swój temat, skąd one się biorą, czy na pewno się z nimi zgadzam, czy siebie akceptuję, a zwłaszcza swoje wady, co chciałbym ukryć itd... Można też być nadmiernie lękowym z powodu własnej nieuświadomionej wrogości (wówczas wrogość projektujemy na innych i zaczynamy się ich bać). To są jedynie przykłady, a żeby mógł Pan rozpoznać dokładnie przyczynę własnego lęku oraz zająć się nią proponuję wizytę u psychoterapeuty. Też zastanawiające, że nie zdaje Pan sobie sprawy z przeżywanego lęku, a jedynie spostrzega Pan, że nie może jeść czy pić. Należałoby się przyjrzeć czy z innymi emocjami ma Pan podobnie - czy potrafi Pan nazywać swoje stany emocjonalne, powiedzieć co w danym momencie czuje. To ważna i potrzebna umiejętność :) Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.