Problem z radzeniem sobie ze stresem u 19-latki

mam 19 lat moje problemy zaczely sie od wynikow z matury gdyz dowiedzialam sie ze nie zdalam bo braklo mi 1punktu,rodzice zaczeli mi wmawiac ze do niczego sie nie nadaje ze chodzila do szkoly by zmarnowac czas, pozniej zaczelam robic prawo jazdy co spowodowalo jeszcze bardziejze stalam sie nerwowa bo chcialam jak najszybciej zdac i udowodnic ze jestem cos warta z kaadym egzaminem bylo duzo stresu nieprzespanych nocy ja bardzo to przezywalam , nie umiem radzic sobie ze stresem

Witam,

Ma Pani faktycznie bardzo trudną sytuację. Stres, który Pani przeżywa jest bardzo silny i trwa dłuższy czas. Warto by było go odreagować i rozwinąć swoje umiejętności w radzeniu sobie z nim. Może się Pani skontaktować z psychoterapeutą lub psychologiem, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Doświadczenia porażki i negatywny przekaz od rodziców uogólniły się i obecnie hamują wszelkie podejmowane przez Panią wyzwania. Może tez za bardzo pragnie Pani udowodnić, że "jest wartościowa", a to z kolei podnosi poziom stresu (bo porażka oznacza zmniejszenie i tak już zaniżonego poczucia wartości), a to z kolei podnosi poziom lęku i utrudnia odniesienie sukcesu i błędne koło się zamyka. Zmiana postawy, myślenia o sobie i swoich celach życiowych, praca nad samooceną i poczuciem wartości powinna przynieść poprawę. Można to zrobić samemu lub we współpracy ze specjalista- psychologiem, psychoterapeutą.