Problem z realistycznymi snami u 19-latka

Mam od prawie zawsze problem taki że mam 'realistyczne sny' w sensie że taki jeśli coś mi się w śnie stanie np się zranię to czuje ten ból gdy śnie i po przebudzeniu też ale nigdy nic nie widać aż do wczorajszej nocy miałem praktycznie jak zawsze straszny sen i w skrócie coś mnie w rękę ugryzło był to wielki ból a gdy się obudziłem miałem odciśnięte ślady zębów na ręce i sprawdziłem to nie mogły być moje zęby a nikogo w domu nie było. Nie wiem co z tym zrobić i co to oznacza. Mam prawie 19 lat.

Witam Pana,

Jestem specjalistą psychiatrą-seksuologiem, zatem rozważam kwestie zdrowotne w ujęciu medycyny opartej na faktach. Trudno mi odnosić się do kwestii, które wnioskując z Pana sugestii mogą wkraczać w obszar tzw." zjawisk paranormalnych". Natomiast niektóre z opisanych przez Pana objawów mogą odpowiadać zjawisku zaburzeniom snu, a dokładnie takiemu fenomenowi jaki stanowią zaburzenia zachowania podczas snu (RBD-REM sleep behaviour disorder), zaburzenia należące do tzw. parasomnii. Zaburzenie to dotyka 0,5% populacji ogólnej. Polegają na gwałtownych ruchach podczas fazy snu REM. W czasie tej fazy snu pacjenci potrafia krzyczeć, szarpać się, łapać nieistniejace przedmioty czy osoby. Po przebudzeniu relacjonują żywe i barwne marzenia senne podczas których uczestniczeli w "akcji odgrywanej w treści snu". Wydaje mi się, że ślady pogryzienia mogą odzwierciedlać Pana zachowanie, odzwierciedlające treść bardzo realistycznego snu. Na dalszą diagnostykę proszę zgłosić się do Poradni Zaburzeń Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Pozdrawiam!