Problem z relacjami brata i bratowej

Witam, Piszę do Państwa, ponieważ nie wiem jak mam się zachować i co robić w tej sytuacji. Moja bratowa znęca się psychicznie nad moim bratem. Poniza go i obraża publicznie, wypomina mu jego najgorsze wpadki życiowe. I widzę, że jest on załamany do takiego stopnia, że zaczynam o niego się bać, żeby nie daj Boże coś sobie nie zrobił. On sam w sobie ma bardzo niską samoocenę, zawsze miał kompleksy i kiedyś miał depresję, ale gdy ją poznał to się zmienił. Ona natomiast kiedyś była inna, dobra, uczynna i wspierającą. Zmieniło się to jak wzięli ślub i urodziło się im dziecko. Sądzę, że to dziecko ją przerosło. Zaczęła od mojego brata dużo wymagać, poniżać go i obrażać. A do naszej rodziny nie ma szacunku i też już mówi same o nas złe słowa. Mój brat przy tym dziecku robi wszystko. Osobiście nie znam takiego człowieka, mężczyzny który by dawał tyle miłości temu dziecku co on. Najgorzej jest to, że on nie potrafi się obronić. Boi się, że ona wyjedzie do rodziny i urwie mu się kontakt z dzieckiem, dlatego jest taki uległy i na wszystko jej pozwala. Wiem, że na pewno nie skorzystają z żadnej terapii czy to małżeńskiej czy indywidualnej. Jestem tego pewna. Bardzo proszę mi powiedzieć jak mogę im pomóc, jak reagować na takie sytuacje. Boję się wtrącać, bo ona wszystko obraca wokół nas i obraża w najbardziej czułe miejsca człowieka. I, że wtracanie w czyjeś małżeństwo to jest najgorsze co może być. Ale jak mam pomóc mojemu bratu? Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

Wydaje się, że w opisanej sytuacji niewiele można zrobić i chyba nawet nie warto. Niezależnie od przyczyn zachowania bratowej i brata, wtrącanie się w ich relację z całą pewnością nikomu nie pomoże, a wręcz przeciwnie, może tylko zaognić niełatwą już sytuację.
Aby jednak nie było aż tak do końca pesymistycznie, sugerowałbym namówienie brata na skorzystanie z pomocy psychologicznej (psychoterapeutycznej), która mogłaby go wzmocnić i m.in. nauczyć innych, konstruktywnych sposobów reagowania na mało przyjazne informacje ze strony partnerki.

Ze swojej strony może Pani co najwyżej uzmysławiać bratu, że jest on "współodpowiedzialny" za stan swojego małżeństwa i ma wpływ na jakość relacji z małżonką - bo taka jest przecież prawda. Mówiąc inaczej - bratowa traktuje brata w taki, a nie inny sposób, ponieważ ma na to jego "przyzwolenie" (niezależnie od tego, z jakiego powodu się tak dzieje) - jeśli brat nie zdecyduje się na zmianę tego schematu - nikt inny tego nie zmieni.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/