Problem z ściągnięciem napletka. Co robić?

Mam 14 lat, od 5 dni próbuję ściągnąć napletek, ale mi się nie udaje. Jest mała dziurka, a jak już widać żołędzia, to już dalej nie chce iść. Co z tym zrobić?
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Niestety w pytaniu nie precyzujesz czy takie trudności pojawiły się pierwszy raz, czy może jest tak od zawsze. Jeśli weźmiemy pod uwagę drugą opcję, może być to wada wrodzona zwana stulejką. Konieczna byłaby zatem wizyta u lekarza specjalisty urologa (trzeba mieć skierowanie), który zdecydowałby o dalszej strategii leczniczej - w większości są to niewielkie zabiegi o charakterze chirurgii dnia jednego.

Jeśli zaś problem pojawił się pierwszy raz to może być to stulejka nabyta na skutek np. różnego pochodzenia stanów zapalnych napletka, zmian alergicznych na skórze, łuszczycy, czy innych chorób skóry.
Nie jest to schorzenie ani trudne do rozpoznania ani tym bardziej trudne do leczenia. Powinno się ją jednak usunąć odpowiednio wcześnie, gdyż w okresie dojrzałości płciowej stanowi przeszkodę i niebezpieczeństwo w czynnościach płciowych.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl