Problem z seksem po usunięciu macicy - co robić?

Mam 49 lat. 5 lat temu usunięto mi macicę z jajnikami i szyjką, zaczęły się problemy z seksem, tzn. boli mnie jak partner zaczyna penetrację, wydaje mi się że boli mnie pęcherz, po ostatnim zbliżeniu leciała mi krew. Wydaje mi się, że własnie z pęcherza. Czy jest to możliwe, że coś się stało z pęcherzem moczowym? Mój partner jest młodszy ode mnie i chciałabym dać mu jeszcze troszkę miłości, ale nie jestem w stanie. Unikam seksu jak mogę. Proszę o radę co mam dalej z tym zrobić.
49 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Czasem kobiety po histerektomii cierpią z powodu bólu podczas współżycia. Może to być związane z usunięciem mankietu pochwy podczas operacji, które powoduje zaburzenie odruchu rozciągania pochwy podczas stosunku oraz ból w czasie tarcia. Usunięcie jajników powoduje natomiast upośledzenie nawilżania pochwy, które dodatkowo sprzyja nieprzyjemnym doznaniom podczas stosunku.

Nie sądzę, by Pani pęcherz moczowy został uszkodzony. Myślę, że ze względu na skrócenie pochwy zmieniły się stosunki anatomiczne w miednicy mniejszej i w pewnych pozycjach dochodzi do uderzania członkiem w pęcherz, co wywołuje ból. Dodatkowo, mogą występować czynniki wymienione wyżej. Proszę spróbować innych pozycji, poeksperymentować. Przedtem należałoby przeprowadzić szczerą rozmowę z partnerem, tak aby w pełni zrozumiał, skąd mogą brać się Pani dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!