Problem z tkanką tłuszczową na udach i brzuchu. Jak sobie z tym radzić?

Ważę 62 kg przy wzroście 164 cm, mam 15 lat. Jestem dziewczyną. Prowadzę siedzący tryb życia, w którym jest naprawdę mało aktywności fizycznej. Spowodowane to jest przede wszystkim brakiem motywacji oraz jesienno-zimową pogodą. Próbowałam już się odchudzać - bezskutecznie. Między innymi była to głodówka - wytrzymałam tylko jeden dzień. Ponadto brałam suplementy diety tzw. tabletki na odchudzanie - również bez skutku. U mnie w rodzinie nie ma kłopotu z nadwagą. Jestem astmatykiem i alergikiem jednocześnie. Mój problem to bardzo obszerne uda (obwód 60 cm) oraz dwie duże fałdki które pojawiły się na brzuchu w ciągu ostatnich wakacji. Chcę schudnąć w tych miejscach gdyż strasznie się wstydzę, np. na basenie. Niestety nie mogę sobie też poradzić z ograniczeniem słodyczy. Bardzo proszę o pomoc.

Witam serdecznie,

W chwili obecnej Twoja masa ciała mieści się w normie. Nie musisz podejmować diety odchudzającej. Myślę, iż większa dawka ruchu przyniosłaby dobre efekty, na pewno wyszczupliłaby sylwetkę, podkręciła metabolizm i zapobiegła tyciu.

Jeśli jesienna pogoda „zabija” w Tobie ducha ruchu, ćwicz w domu. Ćwiczenia najlepiej wykonywać przy obecności osoby dorosłej, która skontroluje czy wykonujesz je prawidłowo). Możesz także zakupić przyrządy, które pomogą Ci dbać o linię: np. hantelki, gumy rozciągające, step czy dużą piłkę do ćwiczeń. Jeśli finanse na to nie pozwalają, wystarczy zwykła mata do ćwiczeń.
W związku ze stwierdzoną astmą, rodzaj aktywności powinien być dobrany w oparciu o konsultację z lekarzem.

Niepohamowana chęć na słodycze może wynikać z długich przerw między posiłkami. Jeśli jadasz nieregularnie, organizm może dawać Ci sygnał, byś skusiła się na kawałek czekoladki, gdyż to dla niego źródło szybko przyswajalnej energii. Jadaj 5 posiłków dziennie, zachowując 3 godz. odstępu między kolejnymi z nich. Zasmakuj się w świeżych owocach, do posiłków dodawaj warzywa.

Pozdrawiam,

Wszystkie zmiany możesz wprowadzić po rozmowie z rodzicami.