Problem z utrzymaniem wzwodu - jak pomóc?

Witam. Mój partner ma 31 lat. Od początku naszego życia seksualnego nie miał problemu ze wzwodem. Wystarczyło go dotknąć, pocałować i już. Jednak w momencie wejścia we mnie często opada i już nie chce wstać. Takie sytuacje mają miejsce w około 70% przypadków. Początkowo myślałam, że może ja go stresuję, że tak stara się mnie zadowolić, że blokuje się. Rozmawiałam z nim o tym, zapewniałam, że dla mnie i tak jest wspaniały, itp. Zdarza się, że nasz seks jest cudowny i trwa długo. Jednak często jest też tak, że jak już nie opada to dochodzi w ok 20 sekund. Takie sytuacje (albo szybko dochodzi albo opada) zdarzają się coraz częściej a ja nie chcę, żeby on zadręczał się, że jest do niczego. Jak mogę mu pomóc? Czy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Najważniejsze, że dostrzega Pani problem i chce pomóc partnerowi. Przyczyn może być bardzo wiele, a wśród nich:

Przyczyny organiczne, dotyczące ok. 80% przypadków, są związane z
- nieprawidłowościami i uszkodzeniami naczyń i ciał jamistych prącia
- niektórymi zaburzeniami neurologicznymi i hormonalnymi
- chorobami (np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek)
- zabiegami chirurgicznymi na gruczole krokowym
- przyjmowaniem leków (m.in. przeciw nadciśnieniu tętniczemu, przeciwdepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz narkotyków
- paleniem tytoniu i nadużywaniem alkoholu.
Warto pamiętać, że kłopoty z erekcją mogą towarzyszyć każdej chorobie (nawet przeziębieniu), która przejściowo powoduje u mężczyzny zmęczenie i osłabienie.
Natomiast przyczyny psychogenne wiążą się z ośrodkowym blokowaniem mechanizmów erekcji powstającym bez urazów fizycznych, takimi jak np.:
- lęk przed niezdolnością do odbycia stosunku
- niska samoocena (w odniesieniu do własnej osoby i oceny swojej pracy)
- problemy w istniejącym związku, np. ochłodzenie uczuć, poczucie winy, itp.
- zahamowania w odniesieniu do aktu seksualnego, spowodowane np. poprzednimi złymi doświadczeniami
- lęk przed posiadaniem dzieci lub zarażeniem się chorobą weneryczną.
Oceny powinien dokonać lekarz specjalista urolog lub seksuolog.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl