Problem z wychowaniem 2-latki

Witam. Moja dwuletnia córka od pewnego czasu zrobiła się strasznie nie grzeczna. Nigdy nie było z nią problemu potrafiła się sama bawić nikogocnie bila. A teraz rzuca skoczkiem bo jej się nie podoba, często płacze nie wiadomo dlaczego a jak się nie domyśle to rzuca bajkami alboctym co ma pod ręka. Zaczyna tez bic innych.. W nocy nieraz tak płacze ze ciężko ja uspokic, bardzo często się budzi i spi nie spokojnie. Jej tata wyjechał za granice trzy miesiące temu. Czy to może być przyczyna?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Tak to może być przyczyną. Nagła zmiana sytuacji w rodzinie zawsze jest stresem dla dziecka jeśli jeszcze była mocno związana z tatą to tym bardziej będzie przeżywać rozstanie. Trzeba dużo spokoju, czułości i w miarę możliwości zapewnienie kontaktów czy to przez telefon czy skaypa tak by wiedziała, że tata jest i będzie.