Problem z wykonywaniem poleceń u 14-miesięczniaka

Dzień dobry!Niepokoję się o swoje 14- miesięczne dziecko.Niepokoi mnie to że dziecko nie chce wykonywać poleceń typu podaj, przynieść itp.Od kilku dni nie raguje na imię, jak by nie słyszała. Jest trochę osowiała.Czy to może mieć związek z tym że ostanio była troche przeziębiona oraz ostro ząbkuję- wychodzącą jej trzy kły.Pozatym jest dzieckiem pogodnym, często się uśmiecha, utrzymuje kontakt wzrokowy, umie robic kosi-kosi, przybić piątkę, dać cześć, pokazać jaka jest duża. Lubi dzieci.

Jeśli problem pojawia się kilka dni, a do tego maluszek jest podejrzany o jakąś chorobę (przeziębienia czy katary mogą też wpływać na narząd słuchu dziecka, warto zatem rozważyć konsultacje z laryngologiem), warto cierpliwie zaczekać parę dni i poobserwować maluszka. Takie zaburzenia mogą bowiem wynikać ze stanu somatycznego dziecka.
Jeśli wyleczenie nie pomoże, objawy będą się nasilać - warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Owszem może to mieć związek. Każdy jak czuje się źle to nie ma ochoty na różnego rodzaju aktywności niezależnie czy jest dorosłym czy dzieckiem. Proszę dać dziecku chwilę czasu ale też obserwować czy takie zachowanie wygaśnie, zmieni się czy nie. Jeśli nie należy skonsultować się z psychologiem.