Problem z wypróżnianiem podczas odchudzania

Witam Dwa miesiące temu postanowiłam wziąć się za siebie i wreszcie schudnąć. Ważyłam 99 kg, teraz 91 kg. Jem wszystko tylko w mniejszych pozycjach, odrzuciłam słodycze, zaczęłam ćwiczyć na stepperze i twisterze. Jeżdżę też rowerem. Widzę bardzo pozytywne zmiany, ale mam teraz problem z wypróżnianiem. Wcześniej tego nie było. Próbowałam już suszonych śliwek, zup mlecznych na śniadanie, jogurty naturalne z dodatkiem ortębów pszennych i brak poprawy. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Szanowna Pani!
Zachowawcze leczenie zaparć polega na diecie bogatej w owoce i warzywa. Produkty te zawierają błonnik, który pobudza perystaltykę jelit i przyczynia się do pasażu treści jelitowej.
Dodatkowo proszę pić około 2 litrów wody dziennie. Właściwa podaż płynów wpłynie na konsystencję stolca i ułatwi wypróżnianie.

Witam Panią,

Zaparcia są częstym problemem osób przechodzących na dietę. Z czasem to się unormuje.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk