Problem z wypróżnianiem - proszę o pomoc

Witam! Mam problem z wypróżnianiem, a mianowicie od ponad tygodnia nie byłam w ubikacji. Poza tym mam bóle brzucha i uczucie ciągłego wzdęcia. Proszę o poradę – co może mi pomóc? Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Ból brzucha i uczucie wzdęcia wynikają najpewniej z faktu, że tak długo nie było wypróżnienia. Proszę spróbować zastosować czopek glicerynowy – jeśli nie pomoże, konieczna może być lewatywa. Jeśli postępowanie takie nie przyniesie Pani ulgi należy wybrać się do lekarza. Stosowanie doustnych środków przeczyszczających może nasilić uczucie wzdęcia, stąd też w sytuacji, gdy tydzień nie oddawała Pani stolca, nie należy stosować ich jako pierwszych.

Problemy z wypróżnieniami mogą wynikać z nieprawidłowej diety – przy skłonności do zaparć należy zadbać, aby była ona bogata w produkty zawierające duże ilości błonnika (pieczywo i makarony pełnoziarniste, otręby, suszone owoce itp.). Przy wzdęciach odradza się spożywanie produktów takich jak: warzywa kapustne, groch, fasola.

Pozdrawiam