Problem z wypróżnianiem u 3,5-latka

moja wnusia ma 3.5 latka robi kupke do pieluchy siedząc na ubikackacji nie moze zrobic a bardzo chce przez 2 dni probowałam nie dac jej pieluszki i tak nie zrobiła po dwoch dniach jak zalozylam pieluche zaraz sie oprózniła .Martwie się

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę, że w tym przypadku to problem psychologiczny. Ten problem jest stosunkowo częsty. W tym wieku dziecko zdecydowanie powinno już załatwiać potrzeby fizjologiczne w ubikacji. Proszę dziecko obficie poić, najlepiej zupełnie ograniczyć słodycze, zwłaszcza czekoladę i podawać produkty bogate w błonnik, powinno to ułatwić wypróżnianie. Proszę też nie wywierać presji na dziecku, być może jakoś nagradzać początkowo. Jeśli to nie pomoże proszę udać się do psychologa bądź poradni gastroenterologicznej.