Problem z zaakceptowaniem siostry w rodzinie

Moja mama woli moją siostrę. Mam 30 letnią siostrę, która ma dziecko i jest w trakcie rozwodu, kiedyś zapytałam mamę dlaczego ją bardziej kocha, to odpowiedziała że jak będę mieć dziecko to zobaczę jak to jest.. Jest mi z tym źle, bo czuję się w domu jak intruz, fakt siostra mieszka na swoim ale na każdy jej telefon mama już do niej biegnie, a gdy ja czegoś potrzebuję to muszę sama to zrobić.. Ona zawsze była lepsza, szczuplejsza, dobrze się uczyła. Nie wiem co robić, nie mam ochoty już na nic:(

Witam serdecznie
Warto szczerze porozmawiac z mamą o tym ze jest Pani przykro i czuje się gorzej traktowana niz siostra.Moze mama tyle uwagi poswieca siostrze, gdyz jest przekonana ze Pani sobie lepiej radzi i jest bardziej zaradna, warto poprosic mame zeby poszla z Pania do psychologa gdzie na terapii rodzinnej , mama zrozumie jak ciezko jest Pani zyc z takim poczuciem ze siostra jest na 1 ym miejscu, byc moze mama nie ma takich intencji ale uwaza ze Pani sobie lepiej radzi, warto szczerze porozmawiac z mamą, ze jest z tym Pani zle.
Pozdrawiam cieplo
A.Rekkewska psycholog

Szanowna Pani,

sama Pani napisała, że siostra jest w trudnej sytuacji życiowej. Instynkt macierzyński każe chronić swoje dzieci gdy popadają w tarapaty. Pani, mieszkając w domu z matką, jest pod jej czułym okiem - siostra z kolei nie. Siostra jest w trakcie rozwodu. Siostra ma małe dziecko. Gdy siostra zadzwoni do mamy, to mama instynktownie reaguje chęcią pomocy zagrożonemu potomstwu.

Panią mama widzi na co dzień. Widzi, że jest Pani w pełnym zdrowiu, jest Pani zaopiekowana i nie potrzeba dużej pomocy i wsparcia do funkcjonowania. Tak działają mamy.

Z Pani perspektywy jest to krzywdzące, gdyż porównuje Pani siebie i siostrę. Jest to niepotrzebne i chwilami niezdrowe. Matka zawsze zadba o swoje dzieci i nie ma potrzeby o nią rywalizować. Bardzo proszę porozmawiać z mamą, że jest Pani ciężko w tej sytuacji. Proszę powiedzieć o swoich emocjach i odczuciach. Proszę również wysłuchać, co mama ma do powiedzenia na ten temat. Może warto również chwilowo wesprzeć siostrę w trudnej sytuacji?

Pozdrawiam i trzymam kciuki.