Problem z zajściem w ciążę - czu powinnam się już martwić?

Witam serdecznie, mam 24 lata. Od ok. pół roku próbuję zajść w ciążę. Problemem okazały się długie cykle - 40-60 dni. Został mi przepisany D*** od 13 dc do 22dc, 2x1. Nie zostaly wczesniej wykonane żadne badania hormonalne. Lekarz powiedział, że to w celu skrócenia cyklów, aby zwiększyć szanse na zajście w ciąże.

W poprzednich cyklach miałam dość późne owulacje (stwierdzam je tylko na podstawie piku LH), ok 22-26 dc. Przypuszczam, że w tym cyklu nie mialam owulacji.

Boje się, że przyczyną mógło być zbyt wczesne podanie D***. Lekarz powiedział, że w kolejnych cyklach organizm powinien się przestawić, a owulacja powinna nastepować o wiele wcześniej. Czy to możliwe? Chciałam również zapytać czy stosowanie olejku pichtowego 3 x po 10 kropli - może pomóc w zajściu w ciążę i czy można go stosować jeśli biore D***? Dziękuje :)

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Preparat, który Pani przyjmuje działa jak progesteron. Stosuje się go przy podejrzeniu niewydolności ciałka żółtego - dosyć częstego zaburzenia, objawiającego się długimi cyklami, również bezowulacyjnymi oraz trudnościami w zajściu ciąży. Jeżeli rzeczyuwiście takie zaburzenie u Pani wystąpiło, przyjmowanie tego preparatu powinno przywrócić prawidłowe cykle i umożliwić zajście w ciążę.

Dopiero po roku niepowodzenia w zajściu w ciążę, pomimo regularnych prób rozpozyna się specjalistyczną diagnostykę w kierunku zaburzeń płodności. Jednak jeżeli ma Pani wątpliwości, czy cykle są owulacyjne, proponuję wykonanie usg przezpochwowego tuż przed spodziewaną owulacją - by rozpoznać, czy rzeczywiście się zbliża.

Nie spotkałam się z opisanymi interakcjami olejka pichtowego z hormonami płciowymi. Nie ma też żadnych badań klinicznych by zwiększał on płodność. Należy pamiętać, że jest on przeciwwskazany w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!