Problem z zaśnięciem i stosowanie leku Deprexolet

Witam. Od dłuższego czasu mam problem z zaśnięciem, dlatego lekarz neurolog przepisał mi tabletki deprexolet 10 mg, jedna tabletka godzinę przed snem (przez 3 miesiace). Rano gdy sie budze jestem "pól przytomny", z wrażeniem ciężkości głowy i jej bólem. Gdy wstaje z łóżka robi mi sie ciemno przed oczami. Ogólnie długo do siebie dochodzę. Jeżeli wezmę pól tabletki - efekt jest ten sam. Czy tabletki te mogą byc szkodliwe?  To nie są chyba normalne objawy. Bardzo mnie to meczy ponieważ zamiast coraz lepiej czuje się coraz gorzej. Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania. Dziękuje. Robert 24 lata.

Już odpowiedziałą, ale powtarzam:
Może warto zasnąć bez tabletek
Wskazany Regularny sport, relax.
EWarto: Zastanowić się nad przyczynami niepokoju,
Warto porozmawiać z psychologiem i z bliskimi.

Magdalena Mroczek

Deprexolet czyli mianseryna to lek stosowany w przebiegu leczenia depresji Ma on działanie uspokajające rozluźniające i nasenne. Poprawia jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie, nie oddziaływując jednocześnie na układ krążenia. Lek ten nie ma potencjału uzależniającego i ma skuteczne działanie, dzięki czemu często jest stosowany w zaburzeniach snu w depresji. Dawka zalecana to 30 mg na dobę. Potem można ją podwyższać aż do dawki 30-90 mg na dobę. Nie należy przekraczać dawki 120 mg na dobę. Po osiągnięciu poprawy, lek powinno się stosować jeszcze około 4-6 miesięcy.

Przy stosowaniu mienaseryny, jak przy stosowaniu każdego innego leku mogą wystąpić działania niepożądane, chociaż jest ich stosunkowo mało i nie są one zbyt uciążliwe w stosunku do innych leków. Na ulotce są wymienione wszystkie, nie oznacza to jednak że wszystkie wystąpią u Pana. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: senność, uspokojenie, nadmierne zwiększenie masy ciała. Może też, choć niezbyt często, wystąpić niedociśnienie ortostatyczne czyli ta "ciemność przed oczami", którą Pan opisuje.

Podsumowując, przyjmuje Pan zbyt niską dawkę miaseryny żeby mogła ona skutecznie działać. Dawkowanie zostało oparte na badaniach klinicznych i lek stosowany nieregularnie niż w dawkach mniejszych niż zalecane jest po prostu nieskuteczny. Może za to dawać objawy niepożądane, które Pan opisuje. W takim układzie przyjmowanie mianseryny nie ma sensu. Należy albo podwyższyć dawkę , albo całkiem zrezygnować z leku. Być może, jeśli występuje depresja, należy zastosować inne leki.

Jeśli nie chce Pan stosować leków to pomocna może być wizyta u psychologa i opanowanie pewnych technik relaksacyjnych. Należy też dbać o higienę snu, chodzić spać o regularnych porach, nie czytać w łóżku, nie oglądać telewizji w łóżku, nie jeść bezpośrednio przed snem.