Problem z zasypianiem i zmęczenie o poranku

Witam. Od dłuższego czasu mam problemy z zasypianiem nawet jak kładę się spać zmęczony musze odczekać sporo czasu zanim zasne. Ponadto gdy wstaje rano jestem zmęczony jak bym w ogóle nie spał. Co z tym zrobić jak wyleczyć bezsenność? Od razu dodam że żadne tabletki nasenne nie wchodzą w grę.

Witam proponuję najpierw zrobić podstawowe badania u internisty. Następnie wykluczyć problemy natury neurologicznej.Gdyby się okazało, że nie ma żadnych powodów medycznych Pana trudności sugeruje wizytę u psychoterapeuty w celu przyjrzenia się sprawie. Być może kłopoty z zasypianiem są odpowiedzią na jakieś Pana trudności natury społecznej lub psychicznej. Jeżeli okaże się, że również nie,,kłaniają się zasady higieny życia na którą składa się : ruch na świeżym powietrzu, odpowiednie odżywianie, umiejność rozładowywania emocji i napięć przed położeniem się spać.pozdrawiam

Bezsenność może być objawem zarówno stresu, przemęczenia, trudności emocjonalnych, jak i sygnałem poważniejszych zaburzeń (jak np depresja).
Oprócz zrewidowania swoich przyzwyczajeń związanych z kładzeniem się spać i w razie czego zmianie ich na takie, bardziej sprzyjające wyciszeniu i skojarzeniu łóżka ze snem, zachęcałabym do konsultacji z lekarzem np psychiatrą.

Witam,
można zatem spróbować psychoterapii, konsultacji u psychologa. Pisze Pan tylko o bezsenności, nie mogę się więc szerzej odnieść do problemu, jednak wydaje mi się, ze psycholog mógłby pomóc począwszy od konkretnych zaleceń w celu poprawy jakości snu a skończywszy na analizie tego, co utrudnia Panu spanie oraz wypracowaniu radzenia sobie z tym. W grę mogą wchodzić różnorakie przyczyny czynniki temperamentalne, oddziaływanie stresu, pewne dysfunkcjonalne sposoby radzenia sobie ze stresem. Można spróbować je zanalizować, to może bardzo pomóc. Pozdrawiam.