Problem z zasypianiem u 11-miesięcznego dziecka

Mój syna za tydzień skończy 11 miesięcy i jak do tej pory nie było większych problemów z zasypianiem w nocy. Owszem, nie należy do spiochow i nie lubi spac w dzień, a jeśli już to krodkie drzemki, ale od jakichś 2 tygodni jest problem z zasypianiem wieczorem. Mały od urodzenia śpi w łóżeczu, w naszej sypialni. Od 2 miesiąca życia jest na mleku modyfikowanym. Do tej pory po kąpieli dostawał butelkę i po wypiciu mleka spał, teraz staje w łóżeczku, oczy mu się zamykają, ale walczy z zaśnięciem.

Witam. Dziecko po prostu nie stoi w miejscu. To człowiek ,który się rozwija, zmienia, zmieniają się potrzeby, rytm dnia. Także bez obaw.
Magdalena Brabec

Witam. Warto syna obserwować, tak jak to Pani robi, i zadawać sobie pytanie : co syn przez zmianę zachowania chce mi przekazać, powiedzieć? Matka musi umieć czytać z reakcji dziecka i odpowiadać na pojawiające się u niego nowe potrzeby. Bo tak bym proponowała potraktować "stanie w łóżeczku". Nie wiem, kiedy nauczył się stać samodzielnie. Może nie długo, może więc czuje zadowolenie, że już potrafi stać i rozkoszuje się nową umiejętnością, może chce się przespacerować przed snem, może chce spać razem z Wami. Wszystkie opcje należy wziąć pod uwagę. Powodzenia

Taki maluszek odkrywa świat, szczególnie, kiedy zaczyna utrzymywać pionową pozycje, co daje mu ogromne możliwości. Szkoda mu czasu na spanie, a nie potrafi jeszcze rozpoznawać potrzeb organizmu. Stąd czasem ogromna chęć aktywności i jednoczesna marudność, bo tak naprawdę organizm potrzebuje snu. A smyk nie wie, że żeby zasnąć trzeba spokojnie leżeć. I błędne koło się zamyka. Konsekwencja rodziców, ograniczenie bodźców (światła, dźwięków itp), wywietrzenia pomieszczenia, stałe rytuały i cierpliwość to najlepsza, a czasem jedyna metoda.