Problem z zazdrością u 15-latki

Witam! Jestem Karina, mam 15 lat. Mój problem polega na tym,że jestem o wszystko zazdrosna, o przyjaciółkę, chłopaka, o najróżniejsze rzeczy. Nie wiem jak mam sobie z tym radzić? Chcę przestać myśleć w kategoriach " a dobrze jej tak,że jej się nóżka podwinęła" itd. Jestem świadoma tego,że postępuję źle, ale nie umiem zacząć myśleć inaczej i zapanować nad swoimi emocjami. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie JAK MAM PRZESTAĆ ? Pozdrawiam!:)
15 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witaj Karina!
Wydaje mi się, że Twoja zazdrość bierze swój początek w niskim poczuciu własnej wartości. Zazdrościsz i życzysz innym źle („Niech się jej noga powinie”, „Niech się mu nie uda” itd.), gdyż czyjąś porażkę interpretujesz jako swój sukces. W ten sposób próbujesz się dowartościować, bo niedomaga Twoja samoocena. Osoby z niskim i niestabilnym poczuciem własnej wartości często odczuwają zawiść w przypadku cudzych sukcesów i oczekują uwagi i zainteresowania ze strony innych. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/samoocena. Jak poradzić sobie z zazdrością? U Ciebie przede wszystkim trzeba byłoby zacząć pracować nad samooceną. To wtórnie pewnie przyczyniłoby się do lepszego obrazu własnej osoby i mniejszej zazdrości. Pomocy możesz szukać w poradniach pedagogiczno-psychologicznych albo u psychologa szkolnego.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Jesteś świadoma siebie i swojego przeżywania i chcesz to zmienić, a to dobrze rokuje.
Gratuluję.
Zachęcam Cię do kontaktu z psychologiem, poproś, proszę Mamę o wsparcie i pomoc.

Życzę Ci powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com