Problem zaparć u 19-letniej osoby

Witam, mam ogromny problem z zaparciami. Jak mogę sobie poradzić z bólem brzucha ? Chodzę do szkoły i nie mogę dać sobie rady, a boję się brać leków typu Xenna Extra, żeby mnie nie przeczyściło w szkole. Pomocy !

Najczęstszą przyczyną w powstawaniu zaparć jest unikanie wypróżnień i ograniczenie aktywności fizycznej, następnie mamy błędy żywieniowe. Proszę zadbać o ww przeze mnie przyczyny a powinno być lepiej. Można udać się do lekarza jeżeli problem nie zniknie i np sięgnąć po produkty z laktulozą.