Problem ze skróceniem szyjki macicy podczas pierwszego porodu a ryzyko komplikacji podczas drugiego

Podczas pierwszego porodu, po odejściu wód płodowych, szyjka macicy nie chciała się przez dwa dni skrócić pomimo skurczy, które wystąpiły kilka godzin później. Dopiero kilka godzin po podaniu oksytocyny poród zaczął postępować. Po porodzie natomiast doszło do krwotoku i macica nie chciała się obkurczyć. Dopiero po dwóch dniach po wyłyżeczkowaniu macica się obkurczyła. Planuję drugą ciążę ale mam pewne obawy. Czy istnieje ryzyko, że podczas drugiego porodu też dojdzie do takich komplikacji?

Witam. W związku z tym że miała miejsce tego typu sytuacja podczas drugiego porodu istnieje statystycznie większe ryzyko jej powtórzenia się. Nie musi to jednak nastąpić. Powinna Pani poinformować o całej sytuacji prowadzącego ginekologa i postepowc ściśle z jego wskazaniami.