Problem ze snem u 3-latka

Witam:) Mam 3-letniego synka, od ok. 3 miesięcy co noc budzi się, czasem płacze, a czasem woła mnie. Niepokoi mnie to, gdyż wcześniej nie było żadnych problemów ze snem, zazwyczaj zasypia ok 20.00-21.00, przygotowanie do snu jest zawsze takie samo, kolacja, kąpiel, czytanie bajek i sen, zasypia bez problemów. Ok. godziny 01.00 jest pierwsza pobudka, potem co jakąś godzinę, czytałam o oglądaniu bajek, że mogą wpływać negatywnie na sen dziecka, no i synek od jakiegoś czasu w ogóle nie ogląda bajek, ale sytuacja z nocnym budzeniem się nie uległa zmianie, dodam że synek nie zawsze budzi się o tej samej porze, wcześniej (ok 8-9 mies. temu) miał mały problem z niedowagą, ale w obecnej sytuacji jest bardzo dobrze. Z wyników badań jakie zostały zrobione w związku z tą niedowagą wynika, że jest dzieckiem zupełnie zdrowym, nie ma najmniejszych odchyleń od normy... Proszę o poradę. Czy powinnam udać się z synkiem do poradni psychologicznej?? Co zrobić, żeby w końcu przespał całą noc??

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Trzylatek potrafi już wiele: zwiększyła się jego aktywność ruchowa, większą radość sprawia zabawa nowymi słowami, zmieniają się potrzeby oraz pojawiają się nowe lęki wpisane w rozwój (lęk przed ciemnością, włamywaczami, wyjściem nocnym rodziców). Zachowanie maluszka dobrze jest poobserwować  i jeśli objawy, czyli niepokojące wybudzania z płaczem będą nasilać się to wówczas można udać się do psychologa.

Zachęcam jednak do zapewnienia pewnej stałości w codziennym rytmie albo o uprzedzaniu dziecka o ewentualnych zmianach np. wyjściu wieczorem do kina i zostaniu maluszka pod opieką babci, cioci itp. Być może dziecko wybudza się w nocy, bo czuje się wypoczęte ale ciemność po prostu wydaje mu się straszna stąd płacz i wołanie mamy:)

Pozdrawiam