Problem ze stulejką w młodym wieku

Witam!

Mam 15 lat i zmagam się z pewnym problemem. Ostatni zauważyłem, że napletek ciężko schodzi mi z żołędzia. Schodzi gdzieś do połowy żołędzia, w tym miejscu widać biało-żółty, serowaty nalot. Poczytałem i wiem już, że ten nalot to mastka, a to, że nie mogę do końca ściągnąć z żołędzi napletka to stulejka. Chcę jeszcze dodać, że przy ściągania napletka do tego miejsca nie odczuwam żadnego bólu, swędzenia czy pieczenia. Od tamtego czasu kiedy zauważyłem mastkę, również codziennie podczas kąpieli przemywam żołędzie ciepłą wodą. Skoro już opisałem całą sprawę to chciałbym zadać kilka pytań. - Czy opisane przeze mnie schorzenie to na pewno stulejka? - Czy takie przemywanie żołędzi może zlikwidować mastkę? - Jak chciałbym udać się do lekarza, to jak porozmawiać z rodzicami? Chodzi mi o to jak rozpocząć rozmowę, gdyż jest to dla mnie trochę krępujące. - Co się dzieje podczas takiego zabiegu u lekarza? Boję się, że będzie to jakiś poważny zabieg. I na koniec. Czy można stulejkę i mastkę usunąć jakimś domowym sposobem. Jak napisałem w pytaniu nr 3 wstydzę się rozmawiać o tym z rodzicami, więc lepiej byłoby usunąć "to" samemu.

Witam!

Opisany objaw może sugerować stulejkę. Stulejka może być różnie nasilona, w niektórych sytuacjach widoczny jest jedynie czubek żołędzi, a w innych napletek umożliwia odsłonięcie prawie całej żołędzi. W łagodnych postaciach czasami wystarcza postępowanie nieinwazyjne polegające na tym, że mężczyzna podczas gorącej kąpieli (wówczas tkanki są rozluźnione i rozciągliwe) może próbować samodzielnie delikatnie odprowadzać napletek. Jest to możliwe, gdy stulejka jest niewielka i odsłonięcie żołędzi choć sprawia ból to jest możliwe. W sytuacjach znacznej stulejki, gdy ewidentnie widać, że światło napletka jest zbyt wąskie, wówczas nie można stosować takich prób, gdyż odciągnięcie napletka może doprowadzić do jego trwałego pozostania w rowku zażołędnym co zagraża niedokrwieniem (zadzieżgnięciem). Dlatego w Pańskiej sytuacji optymalnym postępowaniem byłaby ocena urologiczna stulejki. Stulejka jest dość powszechnym problemem i rodzice na pewno zrozumieją problem i postarają się pomóc. Można bezpośrednio poruszyć ten temat w odpowiedniej sytuacji. Ukrywanie tego problemu opóźni ewentualne leczenie. W sytuacjach uzasadnionych leczenie stulejki opiera się na leczeniu zabiegowym - plastyka napletka lub obrzezanie. Podczas plastyki napletka lekarz pozostawia napletek dokonując tylko poszerzenia jego światła, natomiast obrzezanie wiąże się z utratą sporej części napletka. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym i nie są skomplikowane. Jeśli chodzi o mastkę to jest to fizjologiczna wydzielina gromadząca się pod napletkiem u wszystkich mężczyzn. Codzienna kąpiel czy też prysznic, z uwzględnieniem dokładnie odsłoniętej żołędzi i zastosowaniem płynu do higieny intymnej stanowią skuteczną metodę utrzymania higieny i świeżości. Niestety w sytuacji gdy pojawia się stulejka, dbanie o czystość żołędzi, a szczególnie rowka zażołędnego jest niemożliwe. Zachęcam do rozmowy z rodzicami o problemie, nie ma najmniejszych powodów do skrępowania czy wstydu, jak już wspomniałem jest to częsty problem. Pozdrawiam serdecznie!