Problem ze wzdęciami i zaparciami

Witam, Od dluzszego czasu borykam sie ze wzdeciami i zaparciami, ktore nie chca zniknac, mimo, ze stosuje raczej lekkostrawna diete, pije duzo wody i w miare regularnie cwicze. Przeszukalam wszystkie mozliwe zrodla z poradami i odpowiednimi dietami, jednakze produkty, ktore maja na celu wyeliminowanie wzdec powoduja zaparcia i odwrotnie, np. pieczywo biale vs pelnoziarniste. Dochodze do wniosku, ze powinnam zyc o samej wodzie. Prosze uprzejmie o porade, badz wskazanie odpowiedniego lekarza.

Niestety tak to działa - produkty, które eliminują wzdęcia są produktami pozbawionymi błonnika więc jednocześnie powodują zaparcia. Trzeba próbować znaleźć złoty środek - np. jadać pieczywo graham, które ma trochę błonnika ale nie na tyle dużo, by powodować wzdęcia i gazy. Niestety każdy reaguje inaczej na te same produkty dlatego trzeba trochę poeksperymentować na własnym organizmie. Jeśli problem nie mija proszę się udać do gastroenterologa.

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska