Problem ze wzwodem

Mam 30 lat, jestem z dziewczyną półtora miesiąca. Mam problem, gdy się całujemy, pieścimy penis mi stoi, ale nie do końca. Podchodziliśmy trzy razy do stosunku, gdy tylko chciałem wejść opadał i nie chce więcej stanąć. Wcześniej nie miałem problemu takiego, nic mnie nie podnieca, nawet filmy porno. Co może być ze mną. Co mam zrobić, jak się leczyć, proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam! Problemy ze wzwodem coraz częściej spotykane, także u młodych mężczyzn. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym. Jeżeli wzwód występuje podczas masturbacji oraz niektórych stosunków można myśleć o tle psychogennym, jeżeli nie należy udać się o urologa, aby wykluczyć przyczynę organiczną. W przypadku zaburzeń czynnościowych - jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą. Nie bez wpływu może być też palenie papierosów, alkohol oraz niezdrowy tryb życia. Wydaje się, że bardzo ważna przyczyną zaburzeń wzwodu mogą być problemy natury psychologicznej. Emocje, bardzo często nieświadome, przykładowo, strach przed niemożnością zaspokojenia kobiety, czy ukryta złość w stosunku do partnerki. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem jest stres. Zbyt nerwowy tryb życia, codzienne problemy, brak czasu i pośpiech nie sprzyjają komfortowej atmosferze we współżyciu. Myślę, że w pierwszej kolejności należy skorygować elementy stylu życia, ograniczyć masturbację i próbować szczerej rozmowy z partnerką na temat problemów. Ważne, aby czuł Pan akceptację i komfort, a nie denerwował się faktem "czy tym razem się uda". Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologa. Pozdrawiam serdecznie!