Problem ze wzwodem i podnieceniem się - co się ze mną dzieje?

Gdy ma dojść do stosunku, to zawsze brakuje mi wzwodu, mam 19 lat. Wcześniej przy masturbacji nie miałem tego problemu, teraz i przy tym się pojawił. Nie wiem, co mam robić. Z góry dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam!

Problemy ze wzwodem są bardzo często spotykane u mężczyzn, także młodych. Wyróznia się dwie podstawowe grupy przyczyn - organiczne i czynnościowe. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym.

Fakt, że wzwód występuje podczas mastrurbacji, skłania ku przyczynom psychologicznym.
Może ona wynikać ze zbyt częstej masturbacji. Powstaje ona wtedy w mechanizmie przyzwyczajenia do charakteru bodźca.
Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem jest stres. Zbyt nerwowy tryb życia, codzienne problemy, brak czasu i pośpiech nie sprzyjają komfortowej atmosferze we współżyciu. Dodatkowo do przyczyn mogą dołączać się relacje z daną partnerką lub niskie poczucie własnej wartości, niepewność w sferze kontaktów seksualnych.

W pierwszej kolejności należy spróbować rozmowy z partnerką i postarać się w jakiś sposób ograniczyć ilość obowiązków, zafundować sobie chwile pozwalające na relaks i oderwanie od codziennych obowiązków. Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologa.

Pozdrawiam serdecznie!