Problemy osobiste a podejrzenie depresji

witam! kilka miesięcy temu zauważyłam u siebie coraz większe oznaki depresji, ale nie wiem czy to to. miałam kilka problemów osobistych i przez to stałam się smutna, nerwowa, zamknięta w sobie. nie chce mi się wychodzić, ani robić nic po powrocie z pracy. najchętniej bym spała. czy to naprawdę depresja?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy i stwierdzić, czy cierpi Pani na depresję. Po rzetelne rozpoznanie musiałaby Pani udać się do lekarza psychiatry. Być może chwilowy spadek samopoczucia to kryzys emocjonalny związany z problemami osobistymi, przez jakie ostatnio Pani przechodziła. By zdiagnozować epizod depresyjny, obniżony nastrój musi utrzymywać się przez przynajmniej dwa tygodnie. Smutek, przygnębienie, nerwowość, unikanie towarzystwa, spadek motywacji do działania, ospałość mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne, ale nie muszą. Być może jest to tzw. chandra jesienno-zimowa. Niewykluczone też, że gorszy nastrój może być konsekwencją jakichś zaburzeń hormonalnych. Przez Internet nie da się niestety zgadnąć, co Pani dolega, dlatego zachęcam Panią do wizyty u lekarza. Proszę nie bagatelizować objawów i zasięgnąć porady specjalisty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam serdecznie!
Trudno stwierdzić z całą pewnością, czy ma Pani depresję. Objawy utrzymują się już dosyć długo i znacząco wpłynęły na Pani funkcjonowanie. Przede wszystkim, powinna Pani zgłosić się do najbliższej poradni i skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego lub psychiatry. Otrzyma tam Pani profesjonalną opiekę i dokładną diagnozę. Odpowiedni dobrane leki pomogą opanować niepokój, poprawią nastrój. Warto także przemyśleć możliwość zapisania się psychoterapię, aby przepracować trudne sytuacje.
Pozdrawiam
Monika Prus

Dzień dobry,
depresja jest chorobą, którą leczy się farmakologicznie i terapeutycznie. Nie sposób poradzić sobie bez specjalisty. Zdiagnozować depresję można tylko w kontakcie bezpośrednim, więc zalecam wizytę u psychologa. Być może, wpada Pani w depresyjne stany, a to nie to samo co depresja. Często potocznie mówimy "mam depresję" , a w istocie przeżywamy tylko obniżenie nastroju, smutek, anhedonię...a to jeszcze nie depresja. Tak czy inaczej, skoro czuje się Pani inaczej niż zwykle, warto się tym zająć i poszukać przyczyny. Życzę owocnej terapeutycznej pracy i odzyskania dobrego samopoczucia. Pozdrawiam, Alicja Hess-Leońska