Problemy rodzinne a wpływ na dziecko

Dzień dobry! Mam problem rodzinny. Moi rodzice rozwiedli się trzy lata temu, ale dopiero niedawno zaczęli awantury. nie chodzi o mnie. Ja jestem pełnoletnia i mieszkam sama daleko od rodzinnego miasta, chodzi o moją siostrę, która ma dopiero 12 lat i musi być przedmiotem sprzeczki. Mama nie pozwala jej jechać na wakacje z ojcem, dletego że raz spóźnili się pół godziny po koncercie. Matka grozi ponadto tacie sądem. A Ela ma przez to ma depresję i ciągle płacze. Co robić?

Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa lub mediatora rodzinnego. Bo nawet jeśli rodzice przestali być małżonkami, to nadal pozostają rodzicami zarówno dla siostry jak i dla Pani. Ta sytuacja nigdy się nie zmieni, a w późniejszym okresie dotyczyć też może np wnuków. Dlatego warto ją rozwiązać np na drodze terapii.

Mgr Iwona Siudak Psycholog, Olkusz

Czy rozmawia Pani z rodzicami o tym, że ich walki ze sobą obciążają siostrę emocjonalnie i nie jest w stanie sobie konstruktywnie z tym poradzić. Może terapia rodzinna skoncentrowana na ustaleniu spraw związanych z opieką nad Pani siostrą ale nie wiem czy rodzice współpracowaliby - niektóre rodziny po rozwodzie koncentrują się na takiej pracy. Być może rodzicom potrzebne są bardziej mediacje dot. spraw rodzicielskich i zapewne innych dotyczące ich spraw. Zachęcałabym rodziców na wizytę z Pani siostrą u psychologa- siostra cierpi wyrażając to płaczem, można posłużyć się tym, że obawia się Pani, że w tym długotrwałym smutku mogą nawet pojawić się myśli samobójcze i obawą, że wskutek nich może sobie zrobić coś złego. (oby nie) , Pani mimo dorosłości i odległości też przeżywa sytuację. Pozdrawiam