Problemy trawienne, uczucie ciężkości - co to może oznaczać?

Witam, mam 20 lat, jestem mężczyzną, ważę 58 kg, 173cm wzrostu. Od kilku miesięcy borykam się z pewnym problemem, który ciężko nazwać, więc spróbuje go jak najkrócej opisać. Jest to bardzo nieprzyjemne uczucie ciężkości, ucisku, pełności, wzdęcia w okolicach klatki piersiowej i brzucha oraz odbijanie się, szczególnie po jedzeniu czy piciu lecz nie tylko. Jest to bardzo nieprzyjemne (wręcz bolesne, doprowadzające często do czkawki i nudności). Najczęściej dzieje się tak po wypiciu napojów alkoholowych oraz herbaty. Uczucie te staje się o wiele bardziej łagodniejsze w pozycji leżącej (na wznak). Nie udałem się jeszcze z tym problemem do lekarza. Chciałbym się dowiedzieć czy powinienem to zrobić, czy też może są jakieś "domowe" sposoby na uniknięcie tego problemu. Jaka może być ich przyczyna? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane dolegliwości mogą sugerować przyczynę zlokalizowaną w żołądku, może to być refluks żołądkowo-przełykowy lub choroba wrzodowa. W celu rozpoznania przyczyny konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu, wykonanie badania fizykalnego a także ewentualnych badań dodatkowych (w tym być może gastroskopii).

Złagodzenie opisanych dolegliwości może przynieść zmiana sposobu spożywania i rodzaju spożywanego pokarmu. Należy zadbać o higienę spożywania posiłków oraz ich lekkość. Napoje alkoholowe (szczególne o wyższym stężeniu), kawa, herbata mogą nasilać dolegliwość stąd należy ich unikać lub też zredukować.

Poprawę może przynieść także stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy, na początku tych dostępnych w aptekach bez recepty.

Proponuję skonsultować problem z gastroenterologiem ewentualnie z lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl