Problemy w bardzo wczesnej ciąży (tomograf z kontrastem, antybiotyk i na dokładkę półpasiec)

Jestem w 5-7 tygodniu ciąży, w 2-3 tygodniu miałam zrobiony tomograf komputerowy z kontrastem (nie wiedziałam jeszcze, że jestem w ciąży) oraz przyjmowałam przez 5 dni antybiotyk na podejrzenie zapalenia otrzewnej.

Test ciążowy zrobiłam półtora tygodnia temu i wyszedł pozytywny (2x). Dziś dodatkowo dowiedziałam się, że mam półpasiec, a wizytę u ginekologa i USG mam zaplanowane dopiero za tydzień. Co to może oznaczać dla ciąży?
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Karolina

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Półpasiec w ciąży nie zagraża poczętemu dziecku. Również nie wszystkie antybiotyki są w stanie błogosławionym przeciwwskazane (nie wiem, jaki Pani przyjmowała). Tomografia komputerowa wiąże się z promieniowaniem jonizującym i jest w ciąży przeciwwskazana. Trudno jednak przewidzieć, czy wykonane badanie będzie w Pani przypadku miało negatywny wpływ na zarodek. Jeśli prześwietlano jamę brzuszną, bez osłony na podbrzusze, to istnieje niestety ryzyko nawet poronienia. Nie jest to jednak przesądzone. Badanie USG przyniesie odpowiedź na pytanie, czy zarodek żyje (powinno być już możliwe stwierdzenie czynności jego serca).
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!