Problemy w związku małżeńskim z 10-letnim stażem

Jestem żoną z wieloletnim stażem ,było dobrze od około 10-lat sytuacja zmieniła się ,brak sex-u wymówka .Telefon ,który zaczął pokazywać częste kontakty .dziwne smy ,dziwne sytuacje;Złość agresja bez przyczyny.Zdania które powiedział. 1.Nie mamy o czym rozmawiać bo nie jestem psychiczne z Tobą związany. 2.Smutny z rękoma w krzyż obejmujący siebie. 3.samo-zaspakajanie potrzeb sex-u 4.Wygolił miejsca intymne. 5.Telefon przeglądany w ukryciu 6.Kłamstwa 7 Wyrzuty sumienia .Czy jest to zdrada?Czy co?

Dzień dobry. Jeśli dobrze zrozumiałam, kłopoty w pani związku zaczęły się 10 lat temu. To długo. Jeśli ten związek jest dla pani ważny i pragnie pani w nim pozostać, tym bardziej warto podjąć próbę naprawienia waszej relacji. Tak jak jest teraz na pewno nie może trwać, nie służy to byciu razem. Mąż oddala się od pani i mocno okazuje, że nic go z panią nie łączy. Kryzysy w związku są konieczne i nie da się ich uniknąć. Kłótnie, zdrady, dystans, wybuchy, dziwne zachowania jednego z partnerów są czasem konieczne dla uświadomienia sobie, że w moim związku dzieje się inaczej niż oczekiwałam(-em) i kryzys jest na to odpowiedzią. A to oznacza, że trzeba skupić się na związku i że przyszła pora na ewentualne zmiany. Zachęcam panią do refleksji nad Waszym związkiem i do popatrzenia na ten kryzys, jak na okazję do zmiany i ulepszenia Waszej relacji. Proszę spróbować spojrzeć na wasze małżeństwo przez pryzmat zachowań męża. Co one mówią o waszym związku. czego w nim za mało, a czego za dużo. Proszę też skupić się na własnych odczuciach, reakcjach na te nowe zachowania męża. te informacje mogą pani wiele wyjaśnić i pomóc w zobaczeniu na nowo Waszego związku. Jeśli uda się pani zachęcić męża do wspólnej rozmowy na temat waszego związku, tym lepiej. Życzę powodzenia i pozdrawiam

Podobne zachowania są faktycznie niepokojące, nie tylko dlatego, ze zwiększają dystans między małżonkami (i mogą świadczyć o zdradzie lub emocjonalnym zaangażowaniu w inną relację), ale przede wszystkim podważają poczucie bezpieczeństwa, zaufania i zaangażowania w związek, które są podstawami budowania partnerskiej relacji.
Warto w szczerej rozmowie postawić sprawę jasno i podjąć decyzje, co można zrobić dalej- rozstanie czy próba uratowania małżeństwa. Być może pomóc mógłby psycholog zajmujący się terapia par i małżeństw.