Problemy z 13-latkiem w szkole i domu

Witam Mam 13-letniego syna który stwarza ogromne problemy w szkole i domu. psychiatrzy i psycholodzy w naszej okolicy nic nie stwierdzili a problem narasta. zaczynając od kradzieży w domu szkole (na tle kleptomaniaka), często zapomina ubrać majtek czy skarpetek do szkoły , ma problem z wypowiadaniem się (przekręca słowa , duka), niszczy wszystko co ma w rękach. jest zazdrosny i wulgarny wobec 3-letniego bratanka. i wiele innych dziwnych sytuacji o których dużo by pisać. PROSZĘ O POMOC

Sytuacja którą Pani opisuje może być zarówno symptomem problemów wychowawczych, rozwijających się zaburzeń osobowości czy ADHD jak też np. guza zaburzającego funkcjonowanie mózgu (a co za tym idzie zmianą osobowości)lub skutkiem zażywania substancji psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze). Pisze Pani o kleptomanii, jednak należało by wpierw zapytać syna co jest przyczyną kradzieży. Kleptomania jest to trudna lub niemożliwa do powstrzymania potrzeba wzięcia czegoś. Ciężko cokolwiek napisać, rozpoznać, nie mając kontaktu z pani dzieckiem. Jeśli jednak korzystała Pani z pomocy specjalistów którzy nic nie wykazali, należało by wykluczyć zaburzenia psychiczne. Z pewnością dobrym pomysłem będzie zadbanie o relacje z synem, który wkracza w trudny wiek dojrzewania. Nawet jeśli tego nie przejawia, paradoksalnie bardzo potrzebuje Pani wsparcia. Przez stopniowe zdobywanie zaufania (bardziej postawą przyjaciela niż rodzica) może Pani nawiązać z nim relację z której dowie się Pani co jest przyczyną takiego zachowania.

W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest podjęcie psychoterapii rodzinnej. Wspólna praca wszystkich członków rodziny ma szansę przynieść najszybsza i anjskuteczniejszą zmianę.