Problemy z cerą, nadmiernym owłosieniem na piersiach, brzuchu i wypadaniem włosów

Prawdopodobnie z powodu znacznie podwyższonego poziomu DHEA-SO4 i androstendionu mam od dłuższego czasu problemy z cerą, nadmiernym owłosieniem piersiach, brzuchów i wypadaniem włosów. Czekam na wyniki profilu steroidowego w zbiórce moczu (podejrzenie WPN) i wybieram się w najbliższym czasie na USG jajników (podejrzenie zespołu policystycznych jajników). Czy mogę jednak w międzyczasie przy oczekiwaniu na diagnozy w/w chorób stosować Alpicort E na wypadanie włosów? Kobieta, 28 lat

Dzień dobry,
Jeśli ma Pani podejrzenie WPN postaci nieklasycznej, to warto oznaczyć stężenie 17 (OH) progesteronu w 1 fazie cyklu - najlepiej między 2-5 dniem. Jeśli 17OH progesteron będzie podwyższony, wówczas zaleca się wykonanie testu z Synacthenem, który potwierdza, bądź wyklucza rozpoznanie. Warto wykonać dokładne usg brzucha z oceną nadnerczy, a najlepiej jeszcze bardziej dokładne badanie obrazowe. Jeśli ma Pani androgenne wypadanie włosów, to Alpicort E powinien doraźnie pomóc. Jednak należy należy określić przyczynę i odpowiednio ukierunkować leczenie. Przy zespole PCO , warto oznaczyć HOMA-IR i jeśli wyjdzie Pani insulinooporność rozważyć włączenie metforminy. Miejscowo można również zastosować np. mechaniczne usuwanie włosów lub zewnętrznie robione maści na receptę lekarską, które pomogą Pani pozbyć się nadmiernego owłosienia (ale na efekty trzeba jednak trochę zaczekać).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz