Problemy z cerą u 25-latki

Mam 25 lat i od 1,5 miesiąca mam straszne problemy z cerą. Zawsze miałam cerę tłustą, ale za pomocą kosmetyków sobie z nią radziłam, jednak teraz moja twarz jest w strasznym stanie, bardzo się błyszczy i nie można tego niczym zamaskować (nie pomagają nawet kremy ani fluidy które zawsze stosowałam) wygląda to bardzo nieestetycznie. Oprócz tego zaczęły mi wyskakiwać pojedyncze krosty i cera jest miejscami zaczerwieniona. Nie stosowałam żadnych nowych kosmetyków, leków ani nie zmieniałam diety.

Witam serdecznie,
Jak zapewne zdaje sobie Pani sprawę samo maskowanie zmian nie przyniesie poprawy stanu skóry. Zmniejszenie błyszczenie skóry mogą przynieść stosowane na noc łagodne kremy z 5% kwasem migdałowym, mogą one jednak podrażnić Pani buzie i nasilić zaczerwienienia. Myślę że najwłaściwszym postępowaniem w Pani przypadku byłaby wizyta u dermatologa, który oceni stan Pani skóry w bezpośrednim badaniu. Proszę również zwrócić uwagę czy nie zauważyła Pani zmian w swojej równowadze hormonalnej - zmiany charakteru krwawień miesięcznych, powiększenie piersi czy spadku libido. Być może warto również przeprowadzić diagnostykę ginekologiczną.

Lek. MaĹgorzata Horbaczewska

Wizyta u dermatologa jest niezbędna.Ważne jest również czy miesiączki są regularne i czy bierze Pani tabl.antykoncepcyjne.