Problemy z chodzeniem u 14-miesięcznego dziecka

Mój synek ma 14 miesięcy i jeszcze nie chodzi. Bardzo dobrze raczkuje, chociaż zdobył tą umiejętność również późno w 11 miesiącu życia. Bardzo dobrze się wspina do mebli i chodzi przy nich i przy ścianie. Od niedawna potrafi stać bez trzymania. Gdy słyszy jakąś piosenkę, którą lubi potrafi utrzymać się parę minut, a gdy się zorientuje że stoi bez trzymania się od razu staje . Czy powinnam się martwić?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie nie. Dziecko ewidentnie dokonuje progresu i uczy się nowych umiejętności. Jak Pani zauważa już potrafi stać bez trzymania się, wspina się, jest aktywny.
Każde dziecko jest inne i ma swój indywidualny rytm. Przedziały czasowe, które można znaleźć w wielu poradnikach i czasopismach dotyczące kolejnych etapów rozwoju dziecka zawsze dotyczą "średniej". Oznacza to że zawsze będą dzieci które jedne umiejętności będą nabywały szybciej, inne wolniej.
Proszę być cierpliwym i wspierać swoje dziecko w nowych małych sukcesach. Od samodzielnego stania do chodzenia jest już naprawdę niedaleka droga.
Pozdrawiam