Problemy z ciążą bliźniaczą. Czy mam szansę na szczęśliwy finał porodu?

Witam!
Jestem w 7 tyg. Ciąży. Badanie USG wykazało, że jest to ciąża bliźniacza. Niestety lekarz nie mógł dostrzec, czy są dwa worki owodniowe czy jeden. Wiem, że jeśli jest tylko jeden, to jest to ciąża wielkiego ryzyka, bardzo się boję, ponieważ już dwa razy poroniłam (raz ciąża obumarła w 10 tyg. - przyczyna nieznana).
Czy możliwe jest, aby na tym etapie ciąży, lekarz jeszcze nie dostrzegł dwóch owodni? Czy mam szansę na szczęśliwy finał tej ciąży? Dodam jeszcze, że pomimo tego, że leżę prawie cały czas w łóżku (z zalecenia lekarza), to czasami mam bardzo delikatne, brązowawe plamienia. Biorę też 3 x 2 D***.
Bardzo proszę o odpwiedź. Następną wizytę mam dopiero 2.12.2010 r.
Dziękuję!
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Szansa, że lekarz pomylił się lub niemożliwe było dokładne rozpoznanie rodzaju ciąży bliźniaczej, jest niewielka. W przypadku ciąży jednoowodniowej istnieje co prawda większe ryzyko powikłań niż przy dwóch owodniach, ale nie należy martwić się na zapas.
Jeśli ciąża jest dwukosmówkowa (tak jest najczęściej), to ryzyko to nie jest bardzo duże. Niezbyt nasilone plamienia są w pierwszym trymestrze normalne. Jeśli nie trwają dłużej niż 10 dni, nie towarzyszy im ból podbrzusza lub krwawienie żywo-czerwoną krwią, to nie ma powodów do niepokoju. Na pewno ma Pani bardzo dużą szansę na szczęśliwy finał ciąży, czego serdecznie życzę!
Pozdrawiam!