Problemy z ciśnieniem i wysoki poziom cholesterolu

Witam, jestem kobietą, mam 51 lat, od 4 lat przyjmuję leki uspokajające, obniżające ciśnienie krwi. Mam problemy z ciśnieniem. Zrobiłam sobie badania konrtolne - cholesterol całkowity - 253, WBC 5,5, LYM 45,4, MON 4,2, GRA 50,4, LYM 2,4, MON 0,2, GRA 2,9. Jestem zaniepokojona, nie należę do otyłych, żadnych tłustych potraw nie jadam. Co prawda przez zimę bardzo mało ruchu miałam. Co robić? Czy wyniki moje są dobre? Pozdrawiam serdecznie

Witam!

Wynik morfologii krwi, niestety, nie nadaje się do interpretacji, gdyż podała Pani jedynie wartości wybranych parametrów, pomijając informacje o jednostkach i ewentualnych wartościach procentowych.

Jeśli zaś chodzi o cholesterol - wynik jest zdecydowanie zbyt wysoki. Nie można bagatelizować tego problemu, zwłaszcza, że dodatkowo ma Pani kłopoty z kontrolą ciśnienia tętniczego. Te dwa czynniki w znaczący sposób zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń krążenia w obrębie mózgu, kończyn i nie tylko. Na początek powinna Pani spróbować zmienić swoje nawyki żywieniowe - ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, zrezygnować z potraw smażonych na rzecz gotowanych, zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie. Ważna jest też oczywiście regularna aktywność fizyczna.

Za jakiś czas należy ponownie skontrolować stężenie cholesterolu we krwi. Jeżeli, mimo zmiany stylu życia, wartości cały czas będą podwyższone, może być konieczne rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!