Problemy z dorosłością u 18-latka

Witam! Niedawno ukończyłem 18 lat, chodzę do liceum i mimo to nie potrafię poczuć się całkiem dorosły. Jeszcze do niedawna moja mama bardzo mnie kontrolowała, a mój ojciec też mnie często wypytuje o zbyt wiele. Do tego wszystkiego mam nerwicę (sam ją zdiagnozowałem). Moi rodzice nie są ze sobą w zgodzie. Dodam, że chciałbym mieć dziewczynę, tylko nie wiem jakby ona na to wszystko zareagowała. Moje życie towarzyskie jest ubogie, chociaż lepsze niż kiedyś. Bardzo proszę o poradę w mojej sprawie.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przede wszystkim postaraj się uświadomić sobie, że nie musisz od razu czuć się całkowicie dorosły po ukończeniu 18 lat. Masz czas na wchodzenie w dorosłość, dlatego nie wywieraj na sobie presji, zdaj się na czas.
Co do nerwicy, to warto byłoby, aby Twoją diagnozę potwierdził specjalista, dlatego zastanów nad wizytą u niego. Taka wizyta dałaby Ci również możliwość porozmawiania o problemach w domu oraz w kontaktach interpersonalnych.
Pozdrawiam

Dzień dobry!
Ukończenie 18 roku życia nie musi jednoznacznie wiązać się z poczuciem "bycia całkiem dorosłym". Tym bardziej w sytuacji, w której wciąż mieszkasz z rodzicami, uczysz się, nie jesteś w pełni samodzielny. Dorosłość odkrywa się z czasem, z kolejnymi doświadczeniami, często przez wiele lat. Możesz jednak już od dziś obserwować w sobie ten proces dojrzewania i wchodzenia w dorosłość - i kierować nim. Co chciałbyś zmienić w swoich relacjach z rodzicami, co mogłoby pomóc Ci poczuć się lepiej, pewniej, pod mniej ciążącą kontrolą?
Jeśli zauważasz u siebie objawy nerwicy, zgłoś się do lekarza lub psychologa.
Pozdrawiam!