Problemy z emocjami, wysokie napięcie seksualne i zaburzenia snu

Witam. Mam 18 lat i problemy z emocjami i nastrojem. Kiedy wpadam w euforie to nie umiem sie opanowac , jestem rozdrazniona i mam czesto wysokie napiecie seksualne , przez co prawie codziennie sie masturbuje. Rok temu przez kłótnie z mamą dwa razy się pocięłam. Wystarczy mała uwaga a ja już reaguje z oburzeniem i zdenerwowaniem. Mam niepokój ruchowy oraz zaburzenia lękowe i nawet bez powodu wpadam w dołek. W wakacje mimo że szłam spać późno o 23.00 lub 12.00 to kilka razy wstalam po 5 rano.

Witam serdecznie!
Część problemów, które opisujesz można przypisać typowym trudnościom związanym z okresem dojrzewania, mam tu przede wszystkim na myśli labilność emocjonalną. Niepokojące jest natomiast to, iż napięcie emocjonalne próbujesz rozładować poprzez cięcie się (jest to autoagresja) oraz nasilony niepokój psychoruchowy. Zachęcam Cię do konsultacji z lekarzem specjalistą (psychiatrą) oraz skorzystania z indywidualnej pomocy psychologicznej.
Pozdrawiam!

Dzień dobry,
Problemy, które opisujesz są charakterystyczne dla zaburzeń lękowych a także dla dwubiegunowych zaburzeń nastroju. Z pewnością wskazana byłaby terapia, która pomogła by zrozumieć Ci istotę problemu. Zanim zdecydujesz się na terapię, spróbuj zrobić sobie parę notatek. Opisz dokładnie problem. Zaobserwuj, kiedy występuje najczęściej. Notuj, jakie myśli towarzyszą najsilniejszym emocjom. Kiedy czujesz się najlepiej, kiedy najgorzej. Jakie było Twoje dzieciństwo ? Czy czułaś się bezpiecznie ?Jakie są Twoje przekonania o sobie, o innych ?Zaburzenia emocjonalne wymagają terapii a czasie konsultacji z lekarzem psychiatrą. Nie należy się tego bać. Większość zaburzeń emocjonalnych to efekt między innymi zmian w chemii mózgu (neuroprzekaźniki) i odpowiednio dobrane leki łagodzą objawy. Niemniej terapia psychologiczna jest bardzo pomocna i też daje pozytywne efekty. Gdybyś się zdecydowała, proszę o kontakt.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Zarówno napięcie seksualne jak i ewentualne problemy ze snem mogą wynikać z dużego napięcia emocjonalnego i nieumiejętnością radzenie sobie z własnymi uczuciami i emocjami. Dokonanie samouszkodzenia jest często sposobem powstrzymania bólu emocjonalnego. Warto udać się po pomocy, przyjrzeć temu co się z panią dzieje. Takie zachowania mogą ulec eskalacji, choć już teraz są dla pani trudne. Może pani zacząć od poradni zdrowia psychicznego.
Beata Szymik

Dzień dobry
Objawy, które pani opisuje wymagają konsultacji lekarskiej. Czy kontaktowała się pani w tej sprawie z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą? Prawdopodobnie potrzebne będą leki, które może przepisać psychiatra, a być może również psychoterapia. Proszę poszukać w najbliższej okolicy Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnego gabinetu psychoterapeuty. Jest pani bardzo młodą osobą, proszę zadbać o siebie.
Pozdrawiam Elżbieta Schabowska

Zachęcam do konsultacji z lekarzem psychiatrą. Objawy sugerują fazę hipomanii lub manii, ale dokładna i pełną diagnozę może postawić lekarz po szczegółowym wywiadzie i badaniu. Proszę też się nie martwic, tylko działać- zwykle wczesne leczenie daje dobre rezultaty i unormowanie funkcjonowania.