Problemy z erekcją u 30-latka a zmiany w życiu

Witam, Od kilku tygodni występują u mnie problemy z erekcją. Pojawiły się nagle, bez żadnej uzasadnionej podstawy. Mam 30 lat i do tej pory uprawiałem seks nawet kilka razy dziennie. W chwili obecnej następują u mnie duże zmiany w życiu - przeprowadzka, nowa praca, itd. Czy możliwe jest, że po ustabilizowaniu 'nowego' życia sprawność seksualna wróci do normy?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wymienia się czynniki fizyczne, np. choroby (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, stwardnienie rozsiane), stosowane leki (antydepresanty, neuroleptyki, leki przeciwpadaczkowe), stulejkę, stosowanie używek (alkohol, narkotyki, papierosy), obniżenie poziomu testosteronu, uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia itp., oraz czynniki psychogenne, takie jak: niska samoocena, problemy w relacji z partnerką, lęk przed zakażeniem się chorobą weneryczną, lęk przed niechcianą ciążą, złe doświadczenia seksualne w przeszłości, stres, przemęczenie, stany lękowe i depresyjne. Jeżeli problemy z erekcją pojawiły się nagle, np. wskutek zmian, jakie obecnie zachodzą w Pana życiu (przeprowadzka, nowa praca itd.), to sytuacja powinna się unormować po tym, jak Pana życie ustabilizuje się, a Pan odetchnie. Jeżeli jednak problemy z utrzymaniem wzwodu będą pojawiały się nadal, wówczas powinien Pan udać się do specjalisty, by znaleźć przyczynę Pana problemów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry.
Z przedstawionego opisu wynika, że problemy z erekcją wystąpiły w związku ze zmianami, o których Pan wspomina. Wywołują one więcej stresu, zmęczenia i zdenerwowania.
Po ustabilizowaniu Pańskiej życiowej sytuacji, Pańska sprawność powinna powrócić do stanu poprzedniego.
Pozdrawiam i powodzenia.

Dzień dobry!
Jeśli nie ma innych przyczyn zaburzeń erekcji (np. o charakterze medycznym, zdrowotnym, a nie wyłącznie na tle stresu), to jest możliwe, że samoistnie miną one, kiedy Pana życie ustabilizuje się. Może się jednak zdarzyć tak, że sporadyczne nieudane stosunki staną się dla Pana tak dużym stresem, że w przyszłości problem powtarzać się będzie już na tle tego lęku.
Ważne, aby w najbliższym czasie zadbał Pan o to, aby zbliżenia były dla Pana oraz dla partnerki możliwie miłe i przyjemne, budziły miłe skojarzenia i budowały urocze wspomnienia (romantyczna atmosfera, nowe miejsce, nowy rodzaj pieszczot, smaczne jedzenie, ulubiona muzyka, czułe wyznania, śmiech, relaks) - niezależnie od tego, czy dojdzie podczas nich do pełnego stosunku, czy też nie. Mogą Państwo też wybierać możliwie korzystne momenty - np. weekend lub poranek (kiedy pojawia się największy dobowy skok poziomu testosteronu, co sprzyja utrzymaniu erekcji).
Nie mniej jednak średnia kilku stosunków dziennie dla większości ludzi jest niemal niemożliwa do utrzymania przez całe życie.
Pozdrawiam!