Problemy z głosem po resekcji tarczycy

Witam , jestem po całkowitej resekcji tarczycy , i mam problemy z głosem, mam chrypkę , nie mogę głośniej nic powiedzieć, krzyczeć wcale. Mówienie strasznie mnie męczy, gdy piłam krztusiłam się, ciężko mi się strasznie oddychało. Minął ponad miesiąc od operacji a głos nie powrócił do normy. Proszę o rady.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, jednym z rzadkich powikłań po operacyjnym usunięciu tarczycy (z zależności od przyczyny choroby, warunków anatomicznych u chorego) jest podrażnienie lub uszkodzenie nerwów krtaniowych, co objawia się właśnie chrypką, utrudnionym oddychaniem. Odnośnie rokowań w Pani konkretnym przypadku wymagana jest jednak konsultacja laryngologiczna.

Witam,
objawy opisane przez Panią kwalifikują się do oceny foniatrycznej. Pomocny może być również logopeda zajmujący się pacjentami, którzy przeszli laryngektomię. Taką osobę może wskazać foniatra. Można również pytać w większych szpitalach, gdzie zawiązują się grupy osób mających różne problemy z głosem po operacjach.
Z poważaniem
Olimpia Brzozowska