Problemy z karmieniem niemowlaka

Dzień dobry, mam 4,5-miesięcznego synka, jest wcześniaczkiem (poród-36 tydzień 3 dzień). Od początku miałam za mało pokarmu, więc był (i jest) dokarmiany sztucznie, ok. 2 miesiąca zaczął dość nerwowo ssać pierś - bezwiednie uderzając w nią ręką oraz często kopiąc. W wieku 2,5 miesiąca miał bezdech - w szpitalu przez 4 dni przeszedł wiele stresujących badań (również usg jamy brzusznej - wszystko ok). 3 dnia pobytu odrzucił pierś, mimo tego dalej przed każdym karmieniem przystawiałam pierś - powoli powrócił, chociaż do stałego karmienia w nocy. Czasami ma dni, że ssie też w ciągu dnia, najlepiej jak się jeszcze po drzemce całkiem nie rozbudził, ale jak na swój wiek je dość małe porcje: w nocy ok. 2-3 karmień tylko po 1 piersi.

Od ok. 3.5 tyg. toczę wręcz batalię o jedzenie - zjada max. 50 - do 120 ml, z czego rano to mleko z kaszką, które po tygodniu ze 120 ml zeszło na max. 60 ml (nie wiem - znudziło się ?). Wprowadziłam również zupki ze słoiczków, wszystko odbywa się w bardzo małych ilościach. 2 tyg. temu byliśmy z tego powodu u lekarza, wg którego wszystko jest w porządku. Na wadze przybiera prawidłowo (w 4 miesiącu przez niecały miesiąc 700 g). Dziecko podczas karmienia jest bardzo niespokojne, przy piersi - maniakalnie trze rączką oczko, ciągnie mnie za koszulkę lub uderza, na głaskanie po główce warczy lub się otrząsa, pijąc z butelki pochyla główkę do butelki - widzę że chce jeść, ssie, a jednocześnie macha nerwowo rączkami wyrzucając mi butelkę. Przez parę dni wstawałam i chodziłam po pokoju karmiąc synka na rękach, ale to też już nie funkcjonuje. Nie chce absolutnie jeść mleka, nie mogę ustalić stałych pór karmienia, odbywa się na żądanie lub po ok. 3 - 4 godz. - wciskając. Lekarz stwierdził, że może to być ząbkowanie, ja tam żadnych ząbków nie widzę, bo ogólnie jest zdrowy.

Obawiam się o synusia zdrowie, że przy takich małych ilościach przede wszystkim otrzymuje za mało białka i wapnia (ja mam skazę białkową, więc nie jem nabiału). Tak poza tym jest wspaniałym pogodnym maluszkiem, uwielbiającym się przytulać - oczywiście najchętniej u mnie na rękach :) (7kg). Proszę o pomoc, nie chcę doprowadzić do anemii czy też czegoś innego. Pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Najważniejszym wskaźnikiem czy dziecko jest prawidłowo odżywiane nie jest ilość karmień ani ich objętość, ale to czy dziecko systematycznie przybiera na wadze, czy prawidłowo się rozwija (kolejne nabywanie umiejętności) oraz czy w badaniu lekarskim jest ok.

Rozumiem Pani obawę o zdrowie synka. Przyznam szczerze, że miałam bardzo podobną sytuację z moją córką.

Trzeba pamiętać o tym, że zachowanie dzieci w tym wieku i ich nawyki żywieniowe to sprawa bardzo indywidualna.

Najważniejsze, że nadal próbuje Pani karmić synka piersią. Dzieci, które są karmione mieszanie (tzn. piersią oraz mlekiem sztucznym) często po jakimś czasie nie chcą pić mleka modyfikowanego.

Najważniejsze jest to aby uwierzyła Pani, że da Pani radę swoim mlekiem wykarmić synka. Jest to na pewno stresujące, bo trudno jest w ten sposób kontrolować ilość wypitego mleka, niemniej nie radzę sprawdzać zawartości mleka w piersiach za pomocą np. laktatora, bo to absolutnie nie jest wyznacznik ilości mleka, jaka się produkuje w trakcie kiedy karmi Pani synka. Najważniejsze to odprężenie w trakcie karmienia, choć z początku na pewno trudne, ale zapewniam - możliwe.

Proponuję zatem karmić synka swoim mlekiem na żądanie, a spróbować wprowadzić 2-3 posiłki dziennie o mniej więcej stałych porach - np. rano ok 10 kaszka na mleku modyfikowanym, ok. 14 - warzywa (słoiczek, zupka) a wieczorem ewentualnie też kaszka lub owoc (np. ok 18).

Co do ząbków to faktycznie faza ząbkowania może zaczynać się już w tym wieku, może trwać 2-3 miesiące dopóki pojawią się ząbki widoczne gołym okiem. Warto dawać synkowi gryzaczki, smarować dziąsła specjalnymi żelami znieczulającymi (dostępne w aptece bez recepty).

I jeszcze raz, podkreślam to o czym pisałam na początku - jeśli dziecko przybiera na wadze, nie ma obaw o niedobory pokarmowe.

Pozdrawiam serdecznie.