Problemy z koncentracją, zmęczenie i senność

Dzień dobry, piszę ponieważ mam problem, który właściwie jest mi do końca trudno określić. Mam pewne przykre wspomnienia, nie żyją też moi rodzice z czym do teraz nie mogę się pogodzić i kilka innych. Ostatnio nie mogę się na niczym skupić, mam problem z koncentracją, nie radze sobie z nauką, a kiedyś tak nie było. Nie mogę spać, jestem ciągle zmęczona i senna. Nie wychodzę do ludzi, najchętniej siedziałabym w pokoju i tylko płakała. Czy są jakieś leki jakie mogą mi pomóc? Jestem już zmęczona.

Witam Panią,
Czytając zapytanie przebija poczucie Pani cierpienia i chęć podjęcia zmian w życiu. Opisuje Pani jak duże straty ponosi przez ostatnio występujące u Pani trudności, które wpływają negatywnie na samopoczucie a także sprawiają że odcina się Pani od innych ludzi. Wydaje się, że nadszedł moment, kiedy uświadomił Pani sobie potrzebę interwencji i podjęcia leczenia. O tym jaki rodzaj terapii będzie dla Pani najlepszy zadecyduje lekarz psychiatra, do którego proszę udać się na konsultację. Wybór miejsc, do których może się Pani zgłosić po pomoc jest szeroki: od oddziałów szpitalnych, a także poradni zdrowia psychicznego po prywatne gabinety psychiatryczne. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, aby móc jak najszybciej powrócić do dobrego samopoczucia.
Pozdrawiam serdecznie!
Aleksandra Karmazyn

Witam Panią. Opisany przez Panią bagaż doświadczeń, wspomnień i strat z pewnością jest wystarczający by mówić o kosztach. Być może w ostatnim czasie, kiedy doświadcza Pani opisanych objawów takich jak kłopoty z koncentracją, problemy ze snem i większa "męczliwość" to dowód na te koszty. Z pewnością trudne doświadczenia, które wywołują w nas silne nieprzyjemne uczucia mogą mieć charakter wydarzeń traumatycznych. Wówczas nasza naczelna funkcja poznawcza jaką jest uwaga nie działa jak powinna. W tym kontekście Pani problemy z koncentracją są typowe. Inny objaw taki jak kłopoty ze snem to kolejny dowód, że mogło dojść do rozregulowania Pani organizmu (organizm traci wtedy łatwość przechodzenia ze stanu aktywności w stan spoczynku jakim jest sen). Może być to utrudnione przez stałą mobilizację Pani organizmu wynikającą z tego, że w Pani poczuciu bezpieczeństwa "coś" się zmieniło. Takie funkcjonowanie w dłuższym czasie powoduje zmęczenie, o którym Pani wspomina. Wrócę do określenia z początku mojej odpowiedzi, czyli słowa "bagaż". Domyślam się, że do tej pory niosła go Pani sama i próbowała się z nim uporać o własnych siłach. Nasilające się objawy i Pani zwrócenie się na tym portalu o pomoc mogą świadczyć, że przyszła pora na kontakt ze specjalistą, który pomoże Pani "rozpakować ten bagaż" i zastanowić się co z nim zrobić. Pozdrawiam Panią