Problemy z kontrolowaniem emocji

Witam! Z tego, co widać, chciałabym się doradzić w pewnej sprawie. Mam 15 lat i jestem dziewczyną. Od 1,5 miesiąca nie zachowuję się tak jak zwykle. Obawiam się, że mogę mieć depresję, jednak nie jestem w tej dziedzinie fachowcem, dlatego proszę o pomoc. Od dłuższego czasu jestem zmęczona, nic mi się nie chce, rzadko chcę widywać się ze znajomymi, ponieważ wolałabym siedzieć w domu, zasypiam zwykle ok. 3.30 nad ranem, ponieważ wcześniej nie chce mi się spać. Od mniej więcej miesiąca mam napady strasznego głodu, bardzo dużo jem, i choć chcę to ograniczyć, to nie jestem w stanie tego zrobić. W ciągu 3 tygodni przytyłam 2 kilogramy.

Dodam, że jestem osobą otyłą, i to ciągłe jedzenie oraz wzrost wagi dołują mnie jeszcze bardziej. Czasami po zjedzeniu czegokolwiek czuję wręcz, jak to jedzenie mnie "powiększa", jak rozchodzi się po ciele, zadomowiając się w różnych jego częściach. Czasami jestem też strasznie nadwrażliwa, mam problem z kontrolowaniem emocji i szybko popadam w złość. Nie konsultowałam się jeszcze z żadnym specjalistą, ponieważ nie wiem, czy warto narażać się np. na jakieś niepotrzebne badania. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Myślę, że przyczyn Pani problemów może być wiele. Za najbardziej prawdopodobne uznałabym zaburzenia hormonalne, które uwidoczniły się u Pani w okresie dojrzewania. Czy była Pani może u lekarza endokrynologa? Może należałoby porozmawiać na temat Pani problemów z rodzicami i rozważyć dalszą strategię postępowania. Myślę, że po wykluczeniu hormonalnych przyczyn zaburzeń wagi i nastroju należałoby udać się na wizytę kontrolną do lekarza psychiatry - w Pani przypadku psychiatry dziecięcego. Nie należy traktować wizyty u lekarza w ramach niepotrzebnych badań, gdyż szukanie przyczyny złego samopoczucia jest naturalną i jak najbardziej zrozumiałą reakcją.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że wraz z pomocą rodziców i lekarzy uda się wyjaśnić niepokojące Panią kwestie.