Problemy z kręgosłupem i rozrusznik wykluczający rehabilitację. Co robić?

Jestem kobietą, mam 60 lat, jestem po zawale, mam wszczepiony rozrusznik, ostatnio doszły problemy z kręgosłupem. Wynik badania radiologicznego - trzon L4 z załamaniem górnej płytki granicznej, nieco klinowaty, po złamaniu kompresyjnym. Zmiany zwyrodnieniowe lędźwiowego odc. kręgosłupa, niewielkie lewostronne wyboczenie, zespół Bastrupa L4-S1. Lekarz ortopeda uznał, że leczenie może być tylko farmakologiczne, czyli przeciwbólowe, ponieważ rehabilitacja i zabiegi z uwagi na rozrusznik są niemożliwe. Leków przyjmuję już i tak dużo, boli mnie żołądek. A kręgosłup dokucza, utrudnia poruszanie się, nawet spacery są problemem. Proszę o konsultację, co robić w takim przypadku. I jak poważne są te zmiany?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zalecałabym konsultację z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem, gdyż to są specjaliści właściwi w przypadku leczenia zespołów bólowych kręgosłupa. Po osobistym zbadaniu Pani oraz analizie historii choroby, zapewne zostanie zalecone dalsze postępowanie. Leki przeciwbólowe oraz leki nasercowe (np. przeciwzakrzepowe) często mają podobny mechanizm działania, w związku z czym rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie i przyczynić się do krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. W związku z tym powinna Pani zawsze konsultować przyjmowane leki z lekarzem kardiologiem, który Panią prowadzi.