Problemy z miesiączką

Witam!
Mam 22 lata, mam problemy z nieregularnymi cyklami. Miesiączkuję od 12 roku życia i generalnie nigdy cykl nie był regularny co do dnia. 3 lata temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, które oczywiście w sztuczny sposób wyregulowały cykl ale po odstawieniu ich rok temu problem powrócił.

Cykl pojawia się - paradoksalnie regularnie - co 50 dni. Wiem, że to za rzadko. Nie wiem co może być tego przyczyną? Czy to możliwe, że tak po prostu mam i ureguluje się to dopiero po ciąży? Obserwuje swój organizm, wiem kiedy mam dni płodnie, a kiedy nie, kiedy mam owulację (od 32 do 35 dnia cyklu czyli wtedy kiedy powinnam mieć miesiączkę). Potem mija jakieś 11 - 14 dni i pojawia się okres.
Będę wdzięczna za udzielenie jakiejkolwiek porady. M.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tak długie, a jednak regularne cykle, są dość niezwykłe. Skoro jest Pani pewna, że owulacja występuje, to możliwe, że nie występują u Pani żadne istotne zaburzenia. Radzę jednak zweryfikować taką możliwość, udając się do ginekologa lub ginekologa-endokrynologa. Lekarz zleci badania hormonalne, które pozwolą wykluczyć ewentualną chorobę (np. hiperprolaktynemię, niedoczynność tarczycy). Lepiej wykluczyć taką możliwość przed ewentualną ciążą.
Pozdrawiam serdecznie!