Problemy z motywacją i lęk przed pisaniem pracy licencjackiej

Witam. Potrzebuję pomocy, bardzo się boje napisania pracy licencjackiej, zawsze małam problem z pisaniem tego typu prac, teraz jestem na etapie wymyslania tematu, chciałam pewien temat, ale promotorka powiedziała ze jest nudny, strasznie się boje ze nie dam rady, nie potrafie znaleźć informacji w internecie, po chwili się zniechęcam i płacze, psychicznie nie daje rady, boję się tego strasznie i to mnie paraliżuje, nie mogę się skupic na tym co teraz musze zrobic tyolko juz mysle co bedzie za rok

Witam serdecznie,
Tego typu zachowanie związane jest z naszymi myślami, które to wpływają na to jak się czujemy i jakie podejmujemy działania. Najprawdopodobniej myśli, które Pani pojawiają się w głowie w tej sytuacji brzmią mniej więcej: "nie dam rady", "to co zrobię nie będzie dość dobre", "nie sprostam", "ocenią mnie negatywnie". Czasami w naszych myślach pojawiają się wręcz całe scenariusze opowiadające o tym jak bardzo nam się nie powiedzie. Takie myśli wywołują w nas lęk, obawy, niepokój i rezygnacje. W wyniku tego wszystkiego wycofujemy się z działania lub próbujemy na chwilę zająć czymś innym, przyjemniejszym, aby odsunąć nasze myśli. Niestety one powracają w chwili kiedy znowu pojawia się widmo niezrobionej pracy.
Aby dać sobie z tym radę, przede wszystkim musi Pani zdać sobie sprawę z tych myśli. W momencie kiedy się pojawiają starać się znaleźć do nich myśli alternatywne - na przykład: "choć to nie będzie łatwe, wiem, że jak będę wykonywać pracę małymi krokami to na pewno mi się uda". Warto może byłoby zgłosić się do psychoterapeuty (pomocna tu terapia poznawczo - behawioralna), który pomógłby i nauczył rozpoznawać i radzić sobie z myślami, które stopują nas w działaniu i często płyną z naszych nieprawdziwych wewnętrznych przekonań o sobie.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Anna Mochnaczewska

Warto porozmawiać z psychologiem. Podobne trudności mogą wynikać z niepewnej samooceny, lęku przed społeczną oceną, wysoka potrzebą społecznego uznania i lęku przed porażką. Mogą także być wynikiem innych zaburzeń np depresyjnych lub osobowościowych Dlatego zachęcam do podjęcia psychoterapii. Te i inne trudności emocjonalne można przepracować, a zmiana pozwoli na większy spokój psychiczny i satysfakcję.