Problemy z nauką języków obcych

Mam 20 lat i przekonanie o porażce. Mam dobrą pamięć, zapamiętuję wszystkie fakty i daty z historii, ale od zawsze miałam wstręt do nauki języków obcych, matematyki, chemii, nie rozumiałam tego dobrze. Mam na studiach łacinę i to dla mnie mordęga. Umiem się nauczyć, ale mam do tego niechęć, nudzi mnie to i odrzuca. Nie cierpię się uczyć języków obcych, ale zazdroszczę poliglotom, jestem wściekła, że zmarnowałam życie w tej kwestii. Czym to wytłumaczyć?

Różne rodzaje wiedzy wiążą się z aktywnością i pracą różnych ośrodków mózgowych. Upraszczając, za naukę języków, ale także matematyki, odpowiada lewa półkula mózgu. Być może u Pani przewagę ma po prostu prawa - to oznacza, że w innych dziedzinach może Pani mieć przekonanie o sukcesie (może zdolności artystyczne, wyobraźnia? zwykle są kojarzone z prawą półkulą). Nie da się być równie dobrym ze wszystkiego.

Języki rzeczywiście przydają się w życiu, czy koniecznie łacina, można dyskutować ;) Jeżeli zależy Pani na nauce, może Pani zrobić sobie test (wyszukać w sieci, są dostępne), jaki sposób nauki języka jest dla Pani najlepszy; jedni wolą robić zadania gramatyczne, inni uczyć się słówek, jeszcze inni najłatwiej przyswajają, osłuchując się.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Witam, ma Pani dobrą pamięć, zapamiętuje wszystkie fakty, daty, natomiast ma wstręt do nauki języków obcych. Mimo młodego wieku ma pani poczucie "zmarnowanego życia". Jak sama Pani napisała problem z nauką języków, matematyki, chemii wiąże się z brakiem zrozumienia, brakiem motywacji. Z przedmiotami które Pani lubi nie ma takich problemów. Proszę się zastanowić jak może Pani zmienić swój stosunek do tych przedmiotów, zwiększyć motywację, być może zaakceptować fakt że wiedza ta przychodzi Pani z większym trudem. Być może skorzystać z konsultacji z psychologiem i zastanowić się jak sobie radzić.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl